ΠΟΛΙΤΙΚΗ

Πέθανε ο Άκης Τσοχατζόπουλος

‘Eφυγε από την ζωή σε ηλικία 82 ετών ο Άκης Τσοχατζόπουλος.

Ο πρώην υπουργός αντιμετώπιζε σοβαρά προβλήματα υγείας και νοσηλευόταν σε ιδιωτικό θεραπευτήριο στην Καστέλλα. Οι πρώτες πληροφορίες αναφέρουν ότι έπαθε ανακοπή με τους γιατρούς να επιχειρούν να τον επαναφέρουν, ωστόσο δεν τα κατάφεραν.

Ο Άκης Τσοχατζόπουλος υπήρξε για πολλά χρόνια βουλευτής και υπουργός του ΠΑΣΟΚ με συνεχείς παρουσίες σε κυβερνήσεις από το 1981 μέχρι και το 2004, ενώ το 1996 έθεσε υποψηφιότητα για τη θέση του πρωθυπουργού ύστερα από την παραίτηση του Ανδρέα Παπανδρέου.

Στις 11 Απριλίου 2012 συνελήφθη με την κατηγορία της νομιμοποίησης εσόδων από παράνομη δραστηριότητα και στις 7 Οκτωβρίου 2013 καταδικάστηκε σε ποινή κάθειρξης 20 ετών, με την ποινή του να μειώνεται αργότερα σε 19 χρόνια. Επικαλούμενος προβλήματα υγείας αποφυλακίστηκε στις 2 Ιουλίου 2018. 

Γεννήθηκε στις 31 Ιουλίου του 1939 στην Αθήνα, αλλά μεγάλωσε στη Θεσσαλονίκη, όπου μεταφέρθηκε η οικογένειά του το 1940.

Η καταγωγή του πατέρα του είναι από την Κωνσταντινούπολη και της μητέρας του από τα Ιωάννινα. Κατά τη διάρκεια της εφηβείας του υπήρξε καλαθοσφαιριστής. Σπούδασε στο Πολυτεχνείο του Μονάχου Πολιτικός Μηχανικός (1964) και Μηχανικός Οικονομίας και Διοίκησης (1967). Εργάστηκε σε κατασκευές δημοσίων έργων στη Γερμανία, Αυστρία, Ελβετία και Ιταλία.

Η βάση του ήταν στη Γερμανία, όπου έζησε συνολικά 16 χρόνια, από το 1959 έως το 1975 οπότε και επέστρεψε οριστικά στην Ελλάδα.  

Το 1968 του απαγορεύθηκε η είσοδος στη χώρα, καθώς η Χούντα τού είχε αφαιρέσει την ελληνική ιθαγένεια, λόγω της αντιστασιακής του δραστηριότητας.

Το 1964 παντρεύτηκε τη Γερμανίδα Γκούντρουν Μολντενχάουερ, με την οποία απέκτησε μία κόρη κι έναν γιο.

Το 2004 παντρεύτηκε για δεύτερη φορά με τη Βίκυ Σταμάτη, αρχικά με πολιτικό γάμο στη Θεσσαλονίκη και στη συνέχεια με θρησκευτικό στο Παρίσι, και έχουν έναν γιο. 

Υπουργικές θέσεις

Διατέλεσε:

  • Υπουργός Ανάπτυξης: 24 Οκτωβρίου 2001 – 10 Μαρτίου 2004
  • Υπουργός Εθνικής Άμυνας: 25 Σεπτεμβρίου 1996 – 24 Οκτωβρίου 2001
  • Υπουργός Εσωτερικών: 13 Οκτωβρίου 1993 – 30 Αυγούστου 1996
  • Υπουργός Μεταφορών και Επικοινωνιών: 23 Νοεμβρίου 1989 – 13 Φεβρουαρίου 1990
  • Υπουργός Δημόσιας Τάξης: 17 Μαρτίου 1989 – 2 Ιουνίου 1989
  • Υπουργός Εσωτερικών: 23 Σεπτεμβρίου 1987 – 2 Ιουνίου 1989
  • Υπουργός Προεδρίας της Κυβέρνησης: 26 Ιουλίου 1985 – 5 Φεβρουαρίου 1987
  • Υπουργός Εργασίας: 5 Ιουνίου 1985 – 26 Ιουλίου 1985
  • Υπουργός παρά τω Πρωθυπουργώ: 5 Οκτωβρίου 1984 – 5 Ιουνίου 1985
  • Υπουργός Δημοσίων Έργων: 21 Οκτωβρίου 1981 – 5 Οκτωβρίου 1984
logo podas