ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Μπάσκετ Νεανίδων | Προκρίθηκε στα ημιτελικά ο Πιερικός Αρχέλαος

ΑΕΠΣ Άρις Καλαμάτας – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 33-73

Μπάσκετ Νεανίδων | Προκρίθηκε στα ημιτελικά ο Πιερικός Αρχέλαος

Ο Πιερικός Αρχέλαος κέρδισε χθες με 73-33 τον Άριος Καλαμάτας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Επταπυργίου, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του Β’ ομίλου της τελικής φάσης του 36ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων.

Η ομάδα της Κατερίνης για μία ακόμα φορά ήταν εξαιρετική στην άμυνα

Διαιτητής: Κοϊμτζόγλου – Ηλιόπουλος – Κώνης.

Δεκάλεπτα: 3-17, 13-34, 24-57, 33-73.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τσάτσας-Ξηρομερίτης): Γεωργιάδου 2 (1/3 δίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Κιολέογλου Ν.* 16 (2/2 βολές, 4/7 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Αλμπάνη 4 (2/5 δίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 λάθη), Δημουλιού* 14 (2/3 βολές, 3/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Παπανικολάου* 5 (1/2 βολές, 2/5 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη), Κιολέογλου Π.* 8 (4/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ζαμάνη 5 (1/2 βολές, 2/2 δίποντα 0/2 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Κόκκαλη (0/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Σισμανίδου (0/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 κόψιμο), Ζαρκανέλα* 8 (4/7 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη), Γελαστοπούλου 5 (3/4 βολές, 1/3 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Στράτου 6 (0/2 βολές, 3/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος: 9/15 βολές, 26/58 δίποντα, 4/27 τρίποντα, 58 ριμπάουντ (39 αμυντικά – 19 επιθετικά), 13 ασίστ, 15 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 12 λάθη.

Βαθμολογία

Α’ όμιλος

ΘέσηΟμάδαΒαθμΑγωνΝικΗττΕπιθΑμυν
1Παναθηναϊκός ΑΟ21108929
2ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης21107548
3ΓΣ Εσπερίδες Καλλιθέας11014875
4ΑΣ Ιπποκράτης Κω11012989

Β’ όμιλος

ΘέσηΟμάδαΒαθμΑγωνΝικΗττΕπιθΑμυν
1ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος422012957
2Παναθλητικός ΑΕ Συκεών422013764
3ΣΚ Ιωάννινα220256118
4ΑΕΠΣ Άρις Καλαμάτας220265148

Το πανόραμα της τελικής φάσης

Τρίτη 26 Απριλίου
ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΣΚ Ιωάννινα 56-24
Παναθηναϊκός ΑΟ – ΑΣ Ιπποκράτης Κω 89-29
Παναθλητικός ΑΕ Συκεών – ΑΕΠΣ Άρις Καλαμάτας 75-32
ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης – ΓΣ Εσπερίδες Καλλιθέας 75-48

Τετάρτη 27 Απριλίου
ΑΕΠΣ Άρις Καλαμάτας – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 33-73
ΣΚ Ιωάννινα – Παναθλητικός ΑΕ Συκεών 32-62
18:00 ΑΣ Ιπποκράτης Κω – ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης
20:30 ΓΣ Εσπερίδες Καλλιθέας – Παναθηναϊκός ΑΟ

Πέμπτη 28 Απριλίου
12:00 ΑΕΠΣ Άρις Καλαμάτας – ΣΚ Ιωάννινα
14:30 ΓΣ Εσπερίδες Καλλιθέας – ΑΣ Ιπποκράτης Κω
17:00 Παναθηναϊκός ΑΟ – ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης
19.30 ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – Παναθλητικός ΑΕ Συκεών

Παρασκευή 29 Απριλίου
11:00 3ος Α’ ομίλου – 4ος Β’ ομίλου (Γ3)
13:30 4ος Α’ ομίλου – 3ος Β’ ομίλου (Γ4)
16:00 1ος Α’ ομίλου – 2ος Β’ ομίλου (Γ1)
18:30 2ος Α’ ομίλου-1ος Β’ ομίλου (Γ2)

Σάββατο 30 Απριλίου
09:30 Ηττημένος Γ3 – Ηττημένος Γ4 (Θέσεις 7-8)
11:30 Νικητής Γ3 – Νικητής Γ4 (Θέσεις 5-6)
13:30 Ηττημένος Γ1 – Ηττημένος Γ2 (Θέσεις 3-4)
15:30 Νικητής Γ1 – Νικητής Γ2 (Θέσεις 1-2)

.

About the author

OM Newsroom

Σχολιάστε το άρθρο

Γράψτε εδώ το σχόλιο σας

Πρόσφατα άρθρα